پلان کانکس

پلان کانکس

پلان کانکس

پلان کانکس به معنی ترسیم اولیه یک کانکس (سازه پیش ساخته) میباشد که مسیر کلی فرآیند تولید را مشخص کرده و جای قرارگیری هر یک از اجزا را مشخص میکند. این پلان می بایست در مرحله ای که میخواهیم نوع سازه و کاربری آن را مشخص کنیم طراحی شود. و در آن اطلاعات کلی مانند ارتفاع سازه، طول و عرض، محل قرار گیری درب و ابعاد آن، محل قرار گیری پنجره ها و ابعاد آنها مشخص گردد.

در تولید سازه هایی که جزئیات بیشتری دارند و سیستمهای مختلفی در آنها استفاده میشود می بایست نقشه جزئیات تاسیساتی مانند نقشه برق، نقشه لوله کشی نیز مشخص گردد. مجموع این نوع پلان را نقشه های فاز یک معماری کانکس می نامند.

البته در اینجا کلمه پلان کانکس نماهای جانبی که برای تولید به آنها نیاز میباشد را نیز شامل میشود. چرا که بسیاری از اطلاعات مورد نیاز جهت ساخت کانکس در نماهای جانبی آن مشخص میگردد. اطلاعاتی نظیر ابعاد پنجره ها و ارتفاع آنها از کف، نوع بازشو و یا فیکس بودن آنها، تاج و محل قرار گیری هالوژنهای نما و بسیاری از جزئیات مورد نیاز دیگر.

نوعی دیگر از ترسیمات نیز وجود دارد که گاهاً برای سازه های پیچیده با جزئیات زیاد استفاده میشود که به آن نقشه فاز دو معماری کانکس میگویند.

در این نوع نقشه اطلاعات دقیق تری از جزئیات هر بخش بصورت مجزا ترسیم شده و کیه موارد ساخت کانکس مانند نحوه اتصالات قطعات به یکدیگر، نوع و شماره پیچ و پرچها، نوع الکترود مصرفی برای جوش قطعات اسکلت، مسیر داکتها و نمره سیمهای برق، ضخامت عایق و تخته، و بسیاری دیگر از جزئیات در آن ترسیم و تشریح میشود. که البته امری تخصصی و می بایست توسط مهندس متخصص طراحی گردد.

پلان کانکس نگهبانی

در این پلان که یک سازه کانکس نگهبانی کامپوزیتی با تاج را نمایش میدهد محل قرار گیری درب، پنجره و ابعاد آنها به خوبی مشخص شده است. و نحوه بازشوها بگونه ای با محل قرار گیری سازه هماهنگ شده است. که این هماهنگی بر اساس بازدید حضوری از محل نصب بدست می آید.

به همین دلیل در صورتی که سازه از تیپ خارج و دارای شرایط خاص و یا محدودیت هایی در ارتفاع و یا نوع بازشوها است. می بایست حتما از محل بازدید و سپس یک پلان اختصاصی برای آن طراحی نمود. این پلان از نوع فاز یک بوده و کلیان سازه به همراه جانکایی بازشوها را در تولید مشخص میکند. 

از آنجایی که کانکس نگهبانی کامپوزیتی دارای جزئیات و نحوه اجرای از پیش تعریف شده ای است. برای ساخت سازه همین پلان کفایت میکند. اما اگر بخواهیم به عنوان اولین بار خودمان یک کیوسک را بسازیم. نیازمند اطلاعات و ترسیم جزئیات بیشتری در پلان کانکس خواهیم بود.

پلان کانکس ویلایی

در این نوع سازه می بایست پلان گویای مشخصات کلی و ابعاد دقیق سازه باشد. و به علاوه آن محل قرارگیری اتاق خوابها و پارتیشن های جدا کننده، سرویسهای بهداشتی و آشپز خانه مشخص گردد. معمولاً در پلان کانکس ویلایی از چند شیت و صفحه مجزا برای ترسیم نقشه بخشهای مختلف استفاده میشود.

بطور مثال کابینت آشپزخانه و متعلقات آن دارای نقشه مجزا، سرویسهای بهداشتی و تاسیسات آنها دارای نقشه مجزا، انباری ها و کمد دیواری ها نیز دارای نقشه مجزا با جزئیات مربوط به خود میباشند. که همگی بطور کلی روی پلان اولیه مشخص میباشند.

اما برای اطلاع از جزئیات هرکدام می بایست به نقشه همان بخش مراجعه نمود. این شیت ها در مجموع تشکیل یک پلان کامل کانکس را میدهند. که گاهاً تعداد آنها در یک سازه ویلایی به بیش از بیست صفحه نقشه میرسد. هرچه نقشه ها دقیق تر و فنی تر ترسیم شده باشند. ساخت سازه نیز اصولی تر و با کیفیت تر پیش خواهد رفت.

نقشه کانکس ساده

کانکس کارگاهی یا کارگری در واقع ساده ترین نوع کانکس هستند که عموما دارای نقشه های تیپ و یکسانی میباشند. به این دلیل که هم ساخت آنها با ساده ترین مصالح و مقرون بصرفه ترین مصالح صورت گیرد. و هم اینکه دارای استانداردهای لازم چه از جهت حمل و نقل چه از نظر ظرفیت های مورد نیاز جهت استفاده باشند. همچنین خرید و فروش کانکس با نقشه های ساده بسیار آسان تر میباشد. 

نقشه کانکس چرخدار

کانکس چرخدار دارای ابعاد و کاربری های مختلفی هستند. که رایج ترین انها استفاده بعنوان کیوسکها و کاروانهای مسافرتی، استفاده در پروژه های خط انتقال آب و همچنین موارد دیگری که نیاز به جابجایی های مکرر وجود دارد میباشد. 

نقشه اسکلت کانکس

از جمله نقشه های ابتدایی مورد نیاز برای ساخت کانکس نقشه اسکلت کانکس میباشد. که تشکیل شده از تیر و ستونهای آهنی اما بنا به نوع و ابعاد سازه مقاطع آهن آلات بکار رفته در آنها متفاوت است. از آنجایی که در ابتدا می بایست شاسی و سپس اسکلت بر روی آن سوار شود. در ابتدا شاسی و پس از آن نقشه اسکلت قابل مشاهده است.

نقشه شاسی کانکس

شاسی کانکس که در واقع دو وظیفه اصلی، یعنی انتقال بار سازه به زمین و مستحکم نگاه داشتن سازه در محل نصب را بر عهده دارد. از کلاف تیرآهن تشکیل شده که نحوه اتصال تیر آهنها نمایش داده شده است. البته این یک نمونه تیپ کلی است. و بنا به نظر طراح سازه و همچنین با ایجاد تغییر در سایز کانکس ممکن است، نقشه شاسی آن نیز متفاوت و از تیرهای فرعی بیشتر یا کمتری استفاده شود.

ارسال نظر