کاربرد کانکس

کاربرد کانکس

کاربرد کانکس

کاربرد کانکس محدود به یک کاربری یا فضای خاص نیست و طیف زیادی از انواع مختلف کاربری را شامل می‌شود. از مهمترین آنها به کانکس کارگاهی، کانکس پلیس، کانکس فروشگاهی، کانکس فست فود، سکونت موقت در هنگام زلزله، ایستگاه اورژانس و کاربری امداد و نجات، کانکس مسکونی، کانکس ویلایی، سرایداری، گیت عوارضی و بسیاری از کاربری دیگر که می‌تواند در این لیست جای داده شود. در ادامه به مهمترین آنها و شرایط هرکدام به صورت جداگانه خواهیم پرداخت.

کاربرد کانکس در فضای شهری

همیشه نقاط قوت نهفته و یا به عبارتی پتانسیل کشف نشده ای در مکانهای مخلتف فضای شهر وجود دارد. که بعضی از آنها به مرور زمان و با تاسیس یک مجتمع تفریحی یا تجاری و یا فضای سبزی در کنار گذر ایجاد و تبدیل به یک مرکز پر رفت و آمد شده اند. در این نوع فضا به دلیل کم بودن مساحت و دیگر مشکلات موجود امکان احداث بنا وجود ندارد. از طرفی به دلیل وجود پتانسیل خوب و حضور مردم نمیتوان از آن چشم پوشی کرد. چرا که بسیاری از کاربری فروشگاهی و یا خدماتی در این مکان رونق بسیار خوبی پیدا میکنند.

از مهمترین آنها که حتما شما نیز در نقاط مختلف شهر دیده اید کانکس عابر بانک، کانکس مطبوعاتی یا محصولات صنایع دستی، کانکس فست فود و ساندویچی، ایستگاه فروش ذرت مکزیکی و یا عرضه محصولات فرهنگی، همه بخشی از این نوع کاربری میباشد. برای این منظور بهترین گزینه هم برای اینکه بتوان از پتانسیل محل استفاده مفید کرد، و هم درگیر ساخت و ساز و عملیات بنّایی نشویم. که باعث بسته شدن معبر و اختلال در عبور و مرور مردم میشود. استفاده از سازه پیش ساخته یا همان کاربرد کانکس است.

زیرا نیازی به اجرای آن در محل نیست. و مراحل تولید آن در کارخانه انجام و بعد از آماده شدن به محل منتقل میشود. امروزه کیوسکهای خدمات شهری کانکس آیسان با انواع قابلیت و امکانات برای انواع کاربری طراحی و تولید میگردد. که به خوبی تمامی نیازها را پوشش داده و استفاده حداکثری از حداقل فضا را ممکن میسازد.

کاربرد در کارگاه ساختمانی

هر کارگاه ساختمانی و عمرانی با توجه به نیاز و وسعت پروژه خود نیازمند فضای مختلفی برای پیشبرد مراحل کاری خود میباشد. از مهمترین این فضا، پارک ماشین آلات و ابزار آلات، انبار مصالح و وسایل، اتاق نگهبانی، و در کنار آنها اتاق استراحت پرسنل و نهارخوری، اتاق استراحت پرسنل شبانه روزی که در هنگام شب نیز در محل پروژه هستند. اتاق مهندسین و مدیران پروژه برای برگزاری جلسات با مدیران بالا دستی و مشاوران، سرویس بهداشتی و آبدارخانه و فضاهایی مانند این موارد.

برای تجهیز کارگاه معمولا از سازه بنّایی استفاده نمی شود. زیرا باعث به وجود آمدن مشکلاتی از قبیل زمان زیاد جهت ساخت، هزینه بالا برای بنا کردن، چرا که این سازه به طور موقت بوده و پس از اتمام پروژه باید تخریب شود. نداشتن قابلیت جا به جایی در مواقع ضروری میباشد. از این رو کاربرد کانکس کارگاهی در تجهیز کارگاه به دلیل نداشتن مشکلات فوق بسیار زیاد میباشد. چرا که تجهیز کارگاه به سرعت انجام گرفته، هزینه کاهش یافته و با پیشبرد پروژه هایی مانند راه سازی میتوان سازه را نیز جا به جا کرد. و در هنگام اتمام پروژه نیز نیازی به تخریب آنها نیست. و میتوان از آنها در پروژه بعدی استفاده نمود. و یا به عنوان کانکس دست دوم به فروش رساند.

کاربرد ویلایی و مسکونی

کشور ایران دارای مناطق حاصل خیز و ییلاقی بسیاری میباشد. که خیلی از افراد در این مناطق دارای ملکهای خصوصصی و باغ هستند. از مهمترین این مناطق استانهای شمالی کشور و مناطق شمال شرق استان تهران مانند لواسانات و دماوند هستند. بسیاری از صاحبان این ملکها به دلایل مختلفی از جمله نداشتن زمان کافی برای انجام عملیات ساخت و ساز و یا نداشتن مجوز و پروانه ساخت و یا مشکلات دیگری از این قبیل اقدام به خرید کانکس و پیش ساخته میکنند. و کاربرد کانکس مسکونی برای ایشان مشکل گشایی میکند. کانکس مسکونی با نمای دکوراتیو تمامی امکانات رفاهی یک خانه مسکونی را داشته و عایق بسیار خوبی برای سرما و گرما میباشد. نیازی به صرف زمان برای ساخت آنها و نظارت مالک بر روند ساخت و ساز و بسیاری از مشکلاتی که عملیات بنایی در پی دارد را نخواهد داشت.

کاربرد کانکس امدادی

یکی از موارد مهم دیگر در کاربرد کانکس کاربری امدادی در مواقع ضروری است. در کشور ایران که بر روی گسل زلزله قرار گرفته و تا کنون شاهد تعداد زیادی زلزله بالای هفت ریشتر بوده ایم. که باعث خراب شدن خانه بسیاری از هموطنانمان به خصوص در بم و کرمانشاه و شهرهای اطراف آن مانند سر پل ذهاب شده است. همواره نیاز به تعداد زیادی کانکس برای اسکان دادن به کسانی که در این گونه حوادث خانه و کاشانه شان ویران گشته وجود دارد. برای این منظور باید تعداد زیادی از این نوع سازه پیش ساخته تولید و در محل مناسبی انبار شوند. تا در مواقع نیاز بتوان در کمترین زمان ممکن اوضاع را بهبود بخشیده و تا اتمام مرحله آوار برداری و بازسازی شهر، مردم را به صورت موقت در آنها اسکان داد.

چرا که در زلزله کرمانشاه نبود تعداد کافی کانکس باعث تولید بدون نظارت و با سرعت زیاد شد. و این امر باعث پدید آمدن سازه های بی کیفیت و تجهیز نشده گردید. که حتی امکانات اولیه برای سکونت را نداشت. و از طرفی توان تولید شرکتهای سازنده نیز در این مورد کافی نبود. و مدت زمان زیادی هموطنان ما بدون داشتن حتی یک سرپناه موقت شبهای سرد را سپری کردند. این واقعه درسی شد تا همیشه تعداد زیادی کانکس مجهز که تحت نظارت و با رعایت استانداردهای تولید سازه پیش ساخته و توسط تکنسینهای فنی تولید شده، برای دوره ضرورت و موارد مشابه تولید و نگهداری کنیم.

کاربرد کانکس سرایداری و نگهبانی

در بسیاری از ساختمانها و مجتمعهای مسکونی در هنگام ساخت محلی را برای سکونت سرایدار در نظر میگیرند. که به اتاق سرایداری معروف است. بعضی ساختمانها اما فاقد این واحد کوچک میباشند. و یا بعدها با تغییر کاربری ساختمان به آن نیاز پیدا میکنند. از این رو یکی از راهکارهایی که بتوان فضایی برای سکونت سرایدار ایجاد کرد کاربرد کانکس به عنوان یک واحد کوچک تک اتاقی است. گاهی سرویس بهداشتی و آشپزخانه نیز در آنها تعبیه میگردد. و گاهی نیز خود مجتمع در پارکینگ خود دارای یک واحد سرویس مستقل میباشد، که برای این منظور در نظر میگیرند. کانکس نگهبانی را معمولا در محل اجرا میکنند. و بعضا یک سازه کوچک تر نیز برای قرار دادن در جلوی درب ورودی یا پارکینگ نصب میکنند. تا رفت و آمد به داخل مجتمع از طریق نگهبان کنترل شود. که البته این مورد برای شرکتهای بزرگ و پر رفت و آمد، بیشتر کاربرد دارد.

حتما بخوانید: ویژگی یک کانکس استاندارد

ارسال نظر