کانکس خدمات شهری

کانکس خدمات شهری

کانکس خدمات شهری

کانکس خدمات شهری یا همان کیوسک های خدمات شهری به سازه های پیش ساخته ای گفته می شود. که برای ارائه خدمات در سطح شهر نصب گردیده است. و شهروندان با مراجعه به آن از خدمات خاصی نظیر خدمات بانکی، ایستگاه دفتر پست، ایستگاه دوچرخه، خدمات پزشکی و راهنمای توریست دریافت می کنند.

ساخت کانکس خدمات شهری

شاید در سال های نه چندان دور صرفا یک کیوسک ساده جوابگوی ارائه خدمات شهری به شهروندان می بود. اما با تراکم جمعیتی که امروز در شهرها وجود دارد. و به وجود آمدن نیازها و خدمات جدید، کانکس خدمات شهری نیز باید به گونه ای هماهنگ با این رشد جمعیت و تنوع نیازها تولید شوند. که گروه صنعتی کانکس آیسان در این زمینه و با اشراف کامل بر موضوع مورد بحث اقدام به تفکیک نوع ها و خدمات ارائه شونده توسط کیوسک های خدمات شهری نموده است. و برای هر نوع خدماتی کانکس مجزا با ویژگی ها و امکانات متفاوتی را طراحی و تولید نموده است. که این تغییرات باعث ارائه خدمات با کیفیت تر، سریع تر و مطلوب تر به شهروندان گردیده است.

انواع کانکس خدمات شهری

اولین مسئله در انتخاب گزینه مناسب در میان انواع نمونه های موجود این است که باید ببینیم کانکس را برای ارائه چه خدماتی در نظر گرفته ایم. به طور قطع کانکس پلیس سیار با کانکس فروشگاهی و یا کانکس مشاوره اجتماعی متفاوت خواهد بود. و هرکدام از این کاربری ها ویژگی ها و امکانات خاص خود را نیاز دارند.

پس بعد از اینکه کاربری کانکس مشخص گردید. باید به فضاهای مورد نیاز که باید در آن گنجانده شود فکر کنیم. که باید در این مرحله دقت داشت که ما در این نوع سازه های پیش ساخته کانکس خدمات شهری در ابعاد کمی محدودیت داریم. و باید از حداقل فضا حداکثر استفاده را برد و خیلی جزئیات باید دارای شرایطی باشند. که بتوانند همزمان سرویس های مختلفی را ارائه کنند.

در گام بعدی نوبت به بازشوها و محل قرار گیری پنجره های کانکس خدمات شهری می رسد. و این نیز بسیار مهم است. به طور مثال کانکس فروشگاهی نیاز به یک بازشو بزرگ و جداره های شیشه ای است. تا مشتریان بتوانند محصولات را از بیرون کانکس هم ببینند. اما یک کانکس پلیس حدالمقدور سعی می کند کمتر فضای داخلی را به نمایش بگذارد. تا مسائل امنیتی رعایت شود. و هر رهگذری از درون آن با خبر نشود.

امنیت در کانکس های خدمات شهری

مسئله بعدی که در یک کانکس خدمات شهری اهمیت دارد. بحث امنیت سازه و کالاهایی که در آن قرار دارند می باشد. حال این کالا می تواند روزنامه و خوراکی های ساده یک کانکس مطبوعاتی یا تجهیزات بسیار گران قیمت یک کانکس خدمات پزشکی و کانکس اورژانس باشد. پس ما باید برای این مسئله راه حلی بجویم. و تمامی سطوح شیشه ای و بازشو هارا در برابر سرقت حفاطت کنیم. که این کار از طریق راه های مختلفی امکان پذیر است.

مثلا برای تمام بازشوهای کانکس حفاظ آهنی در نظر بگیریم. که خود حفاظ ها می توانند به صورت ثابت یا بازشوی آکاردئونی باشند. راه دیگر اینکه می توان برای باشوها کرکره برقی در نظر گرفت. که در زمان هایی که با کانکس کاری نداریم. از طریق ریموت ها کرکره ها را پایین آورده و با خیال آسوده به منزل برویم.

البته زمانی که این کانکس ها در داخل مجموعه ای مثل سالن فرودگاه و امثال این مکان ها مورد استفاده قرار می گیرد. شاید دیگر نیازی به این همه حفاظت نباشد. چون در این نوع مکان ها همیشه نگهبان ها و پرسنل حراست حضور دارند. و سرقت از کانکس در این امکان تقریبا غیر ممکن است.

همینطور می توان برای حفاظت از کانکس و محصولات داخل آن از دوربین های مدار بسته و تجهیزاتی این چنینی نیز بهره جست.

اهمیت ظاهر کانکس

هر کانکس باید ظاهری شبیه به کاربری خود داشته باشد. تا تشخیص آن برای عموم ساده شود. به طور مثال یک کانکس پلیس باید با رنگ و شکل این سازمان همخوانی داشته باشد. تا از راه دور نیز با دیدن کانکس متوجه شویم که آنجا ایستگاه پلیس است. و یا یک کیوسک فروشگاهی با فرم، استند و چراغ های روشنایی خود معرف یک فروشگاه کوچک باشد.

چرا که این امر ضمن رونق بخشیدن به کسب و کارهای تجاری در کانکس خدمات شهری باعث ایجاد هویت برای کیوسک مذکور و در نتیجه دسترسی راحت تر عموم که همانا هدف ما از ساخت و نصب یک کیوسک خدمات شهری می باشد است.

مطالعه کنید:

Enter your keyword